Ucuz Uçak Bileti Bulmanın 10 Pratik Yolu

0

Özellikle sıklıkla seyahat etmeyi sevenlerin, tatil planlarını yaparken en çok dikkat ettikleri konulardan biri de ucuz uçak bileti bulmak. Neden mi? Çünkü ucuz uçak bileti alarak uçak yolculuğunun hayatımıza getirdiği konfor ve kolaylıklardan yararlanırken, tatilimizin geri kalanına daha çok bütçe ayırabiliyor, daha çok tatile çıkıp, daha fazla yer gezebiliyoruz. Ancak ucuz uçak bileti bulmanın da bir takım trickleri var elbet. İşinizi kolaylaştırmak adına bunları 10 maddede sıraladık. İşte ucuz uçak bileti bulmanın 10 pratik yolu:

1. Erken Rezervasyon

En uygun uçak bileti bulabilmenin en birincil yolu erken rezervasyondan geçiyor. Rezervasyonunuzu ne kadar erken yaparsanız, ucuz uçak bileti alma şansınız o kadar artacaktır. Özellikle seyahat döneminin yoğun olduğu yaz ayları gibi aylarda uçmayı planlıyorsanız, birkaç ay önceden biletinizi almanız işinize yarayacaktır. Bunun için seyahat tarihlerinizi net olarak planlamış olmalısınız zira alacağınız bu ucuz biletler promosyonludur ve uçuş tarihini değiştirmeniz halinde yüksek miktarlarda ceza ödeyebilirsiniz.

2. Uçuş Tarihlerini Esnek Tutmak

Resmi ve dini tatiller, yılbaşı vs. gibi özel gün ve haftalarda, seyahat edenlerin sayısında önemli artış gözlendiği için bu gibi tarihlerde uçmak normalden pahalıya gelebiliyor. Bu sebeple, seyahat tarihlerinizi esnek tutabilirseniz daha uygun uçak bileti bulabilirsiniz. Gerekiyorsa belirlediğiniz tarihin 2-3 gün öncesi ve sonrasını sorgulamak bütçenize en uygun uçak biletini bulmanızı kolaylaştıracaktır.

3. Havayolu Firmalarının Mail Listelerine Üye Olun

Gönlünüze yatan havayolu firmalarının mail listelerine kaydolarak, tüm uçuş kampanyalarından anında haberdar olabilirsiniz.

4. İnternette Siteler Arası Karşılaştırma Yapmak

İnternetten uçak bileti aramanın en güzel yanı da teknolojinin nimetlerinden maksimum şekilde yararlanabilmek elbette… Farklı havayollarının bilet fiyatlarını karşılaştıran sitelerden arama yaptığınızda, gitmek istediğiniz yere belirttiğiniz tarihlerde uçan en ucuzundan en pahalısına tüm havayollarını listelenmiş olarak görebilirsiniz. Bu hizmeti sağlayan https://www.nhtonline.com/ ‘a girerek, bütçenize en uygun uçak biletini bulabilirsiniz. İnternetten ucuz uçak bileti bulmanın püf noktaları anlattığımız bir diğer yazıyı burada bulabilirsiniz.

5. Gece Uçmak

Havayolu firmaları genellikle gece ve sabaha karşı olan uçuş seferlerini daha uygun fiyattan ücretlendirirler. Gece yapılan seferleri tercih ederek, ucuz uçak bileti alabilirsiniz.

6. Hafta İçi Uçmak

Hafta sonları da seyahat yoğunluğu arttığı için, hafta içi ucuz uçak bileti bulmanız daha kolay olacaktır.

7. Gidiş-Dönüş Bilet Almak

Gidiş-dönüş bilet alırsanız, biletiniz genelde daha ucuza gelir. Tabii, şöyle istisnai durumlar da olabilir: Örneğin gidiş için x, dönüş için y havayollarından bilet aradınız ve toplamda daha uygun bir fiyat çıkıyor. O zaman gidişi x, dönüşü y havayolundan almak daha hesaplı olabilir. İki yöntemi de kontrol ederek ilerlemekte fayda var.

 

8. Uçuş Milleri ile Bilet Satın Almak

Uçuş mili biriktiren, belirli havayolları ile anlaşmalı kredi kartlarını kullanarak alışveriş yapmak da uçak bileti alırken oldukça kolaylık sağlıyor; biriken millerle bazı uçuşlarınızı bedavaya getirebiliyorsunuz.

9. Alternatif Havayollarını ve Alternatif Havalimanlarını Tercih Etmek

Low-cost modeliyle hizmet veren uçuş firmaları genellikle daha uygun uçak bileti fiyatları sunmaktalar (low-cost modeliyle ilgili açıklama için şu yazımıza da göz atabilirsiniz). Bu havayollarından yapacağınız uçak bileti alışverişleri çok daha uygun fiyata gelebilir. Ayrıca çoğu büyük metropolde biri büyük, diğeri daha küçük iki adet havalimanı bulunmaktadır. Bunlardan daha küçük olanları şehir merkezine daha uzak mesafede olabilir, ancak bu tip havalimanlarına uçuşlar genellikle çok daha ucuza gelebilmektedir.

10. Son Dakika Promosyon, Kampanya ve Fırsatları Takip Etmek

Erken rezervasyon ucuz uçak bileti almak için en uygun opsiyon olmakla beraber, uçaklarını dolduramayan havayolu firmalarının, son dakikada “fırsat” adı altında sundukları indirimli uçak bileti opsiyonları bulunmaktadır. Seyahat tarihleriniz esnekse bunlardan da fay

Share.

Leave A Reply